TE Connectivity 10 kΩ Ceramic Composition Resistor 2 W 10 % CCR210KKB
RS Stock No.: 377-4990Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: CCR210KKB
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
10kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Ceramic Composition
Series
CCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
No
Width
7mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Product details
2 Watt CCR Series, Axial
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Resistance
10kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Ceramic Composition
Series
CCR
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
Width
7mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C