TE Connectivity 15 Ω Wirewound Resistor 7 W 5 % SBCHE615RJ
RS Stock No.: 206-0824PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SBCHE615RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
No
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
SBC Series 7W, Axial
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Resistance
15Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Packaging
Box
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Automotive Standard
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Height
8mm
Length
38mm
Standards/Approvals
Width
7mm
Temperature Coefficient
+400 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
SBC Series 7W, Axial