TE Connectivity 3.3kΩ Wire Wound Resistor 17W ±5% SBCHE153K3J
RS Stock No.: 206-1782Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SBCHE153K3J
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
3.3kΩ
Power Rating
17W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
SBC
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+350°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Product details
SBC Series 17W, Axial
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 17W 3.3K
P.O.A.Each (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 17W 3.3K
P.O.A.Each (ex VAT)
Technical documents
Specifications
Resistance
3.3kΩ
Power Rating
17W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
SBC
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+350°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Product details
SBC Series 17W, Axial
RES W/W 17W 3.3K