TE Connectivity HSA53R3J, 3.3 Ω 10 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-4739Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA53R3J
Resistance
3.3Ω
Power Rating
10W
Series
HSA05
Packaging
Loose Piece Tray
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Overall Length
31mm
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
EU RoHS, China RoHS 2, EU REACH, EU ELV
Product details
10W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Select packaging type
Resistance
3.3Ω
Power Rating
10W
Series
HSA05
Packaging
Loose Piece Tray
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Overall Length
31mm
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
Product details