TE Connectivity 33 Ω Wirewound Wirewound Resistor 10 W 0.05 % EP10WSS33RJBB
RS Stock No.: 272-2429Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP10WSS33RJBB
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Resistance
33Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
10W
Resistor Type
Power
Packaging
Bag & Box
Tolerance ±
0.05%
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
39.5mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.75mm
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
33Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
10W
Resistor Type
Power
Packaging
Bag & Box
Tolerance ±
0.05%
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
39.5mm
Diameter
8.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.75mm