STMicroelectronics STGB20V60DF IGBT, 40 A 600 V, 3-Pin D2PAK (TO-263), Surface Mount
RS Stock No.: 860-7551Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STGB20V60DF
brand-logo
View all in IGBTs
Technical documents
Specifications
Maximum Continuous Collector Current
40 A
Maximum Collector Emitter Voltage
600 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Maximum Power Dissipation
167 W
Package Type
D2PAK (TO-263)
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
N
Pin Count
3
Transistor Configuration
Single
Dimensions
10.4 x 9.35 x 4.6mm
Minimum Operating Temperature
-55 °C
Maximum Operating Temperature
+175 °C
Product details
IGBT Discretes, STMicroelectronics
IGBT Discretes & Modules, STMicroelectronics
Click here to find out more
You may be interested in
View all in IGBTs
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical documents
Specifications
40 A
600 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Maximum Power Dissipation
167 W
Package Type
D2PAK (TO-263)
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
N
Pin Count
3
Transistor Configuration
Single
Dimensions
10.4 x 9.35 x 4.6mm
Minimum Operating Temperature
-55 °C
Maximum Operating Temperature
+175 °C