Pepperl + Fuchs NBB15-U1-E2 Block Proximity Sensor, M20 x 1.5 PNP 3V 15 mm 30 V dc 200 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Thread Size
M20 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
118mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
Screw
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Polyamide
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
General Purpose, IEC 60947-5-2:2007, cCSAus Listed, cULus Listed, EN 60947-5-2:2007
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
200Hz
Shielding
Unshielded
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
’Varikont’ High Current and Magnetic Interference Immune Switches
DIN limit switch style housing
Sensor head multi-positional relative to base
Connections via terminal compartment
4 LEDs indicator for 360° visibility
15 mm embeddable
Block and Limit Switch Style
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit price
Specifications
Thread Size
M20 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
118mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
Screw
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Polyamide
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
40mm
Maximum Switching Frequency
200Hz
Shielding
Unshielded
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
DIN limit switch style housing
15 mm embeddable