Panasonic 2200 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V222 Radial Lead
RS Stock No.: 103-5632Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUTP1V222
Capacitance
2200μF
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
770μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
16mΩ
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
quantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
2200μF
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
770μA
Tolerance
±20 %
16mΩ
Dissipation Factor
8%