Panasonic 1800 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V182S Radial Lead
RS Stock No.: 732-8318Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUTP1V182S
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h, 5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
20mΩ
Series
TP-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Japan
Product details
TP Series
Compact size
Smaller than the Panasonic TA Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
2000 h, 5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
20mΩ
Series
TP-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%