Panasonic 330 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFS1J331L Radial Lead
RS Stock No.: 240-3957Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFS1J331L
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
P.O.A.
Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
P.O.A.
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
8%