Panasonic 1800 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Capacitance
1800μF
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
630μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V