Panasonic 2700 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFK1A272 Radial Lead
RS Stock No.: 571-527Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFK1A272
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
270μA
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
Low ESR
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
2700μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
270μA
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V