Panasonic 15 μF Capacitor 350 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2V150 Radial Lead
Capacitance
15μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
325μA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Dissipation Factor
8%
quantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
15μF
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
325μA
Tolerance
±20 %
Series
EE - A
Dissipation Factor
8%