Panasonic 47 μF Capacitor 400 V dc, Through Hole - EEUED2G470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Series
ED RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series
Low profile options available with a height of 20 mm
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.1mA
Tolerance
±20 %
Series
ED RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
ED Series