Panasonic 47μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - EEUEB1H470
RS Stock No.: 747-2128Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEB1H470
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 15mm
Height
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
7000h
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
23.5 μA
Tolerance
±20%
Series
EB(A)
Ripple Current
87mA
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic - EEUFR1H470
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic - EEUFR1H470
Technical documents
Specifications
Capacitance
47µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 (Dia.) x 15mm
Height
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
7000h
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
23.5 μA
Tolerance
±20%
Series
EB(A)
Ripple Current
87mA