Panasonic 10 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEAGA1H100 Radial Lead
RS Stock No.: 414-9187Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEAGA1H100
Capacitance
10μF
Mount Type
Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
7 mm height
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Mount Type
Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
7 mm height