Panasonic 10 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - ECEA1VKS100 Radial Lead
RS Stock No.: 116-919Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEA1VKS100
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series
Panasonic KS Type A electrolytic capacitors offer a low profile solution with a height of only 5 mm. These radial capacitors feature 1000 hours endurance at +85°C.
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
CAPACITOR 35 V 10 UF
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
RS PRO 10 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
CAPACITOR 35 V 10 UF
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
CAPACITOR 35 V 10 UF