brand-logo
Technical documents
Specifications
Brand
Omron
Product Type
Uninterruptible power supply
Sub Type
Compact DC/DC UPS
Current
20A
Output Voltage
24V dc
Input Voltage
24V dc
Mount Type
DIN Rail
Backup Time
6min
Power
120W
Depth
100mm
Standards/Approvals
EC s, EMI, CE, EN 61000-6-2, C22.2 No.107.1-01, EN 61000-6-4, EN 60950-1, UL508Weight, EMC, UL, EMS
Width
94mm
Series
S8BA
Country of Origin
Japan
Product details
Uninterruptible DIN Rail Power Supply DC-DC, S8BA Series
Features and Benefits
• DC to DC Power supply
• Small, space saving
• Lightweight
• UPS (uninterruptible power supply)
• Counters momentary power loss and failures (IPC and controllers)
• Overload protection
• Space saving
• Easy to install
• Easy wiring
• Plug / Push in terminal block
• Integrated battery
• Lithium-ion batteries, 10 year life, replaceable
• USB, RS-232C, I/O ports
• 3 Connection methods
• Natural air cooling
S8BA-24D24D120LF
24 V dc input and output, 5A output current, 120 W