Omron E2E-X16MB3D18-M1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 PNP E2E-NEXT 30V 50 mm 30 V dc 16 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical documents
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55.3mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Brass
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
CFRP, Steel, Aluminium
Maximum Detection
50mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
24mm
Maximum Switching Frequency
400Hz
Shielding
Unshielded
Series
E2E-NEXT
Output Type
PNP
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical documents
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55.3mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Brass
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
CFRP, Steel, Aluminium
Maximum Detection
50mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
24mm
Maximum Switching Frequency
400Hz