Nichicon 330μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - UPX1A331MPD
RS Stock No.: 167-7782Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPX1A331MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
20000h
Series
PX
Ripple Current
504mA
Leakage Current
99 μA
Tolerance
±20%
PRICED TO CLEAR
Yes
Country of Origin
China
Product details
Nichicon PX Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 16mm
Height
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
20000h
Series
PX
Ripple Current
504mA
Leakage Current
99 μA
Tolerance
±20%