Nichicon 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 100V dc, Surface Mount - UCD2A221MNQ1MS
RS Stock No.: 715-1492PBrand: NichiconManufacturers Part No.: UCD2A221MNQ1MS
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 16.5mm
Height
16.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Series
CD
Polarised
Polar
Leakage Current
3 μA
Ripple Current
917mA
Product details
CD Series Low Impedance
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 16.5mm
Height
16.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Series
CD
Polarised
Polar
Leakage Current
3 μA
Ripple Current
917mA