Nichicon 150 μF Capacitor 250 V - UCA2E151MHD PC Pin
RS Stock No.: 739-4535Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCA2E151MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Voltage
250 V
Construction
Cylindrical Can
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.5 A
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Width
18 mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.6mA
Tolerance
±20 %
Series
CA
Automotive Standard
No
Product details
CA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
quantityUnit price
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Voltage
250 V
Construction
Cylindrical Can
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
1.5 A
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Width
18 mm
Lifetime
12000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.6mA
Tolerance
±20 %