Microchip MCP4651T-103E/ST Digital Potentiometer 257-Position 10 kΩ Linear 2-Channel 14-Pin TSSOP-14
RS Stock No.: 599-130Brand: MicrochipManufacturers Part No.: MCP4651T-103E/ST
brand-logo
View all in Digital Potentiometers
Technical documents
Specifications
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
150 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Number of Pots per Package
2
Mount Type
Surface
Interface Type
I2C
Package Type
TSSOP-14
Minimum Supply Voltage
1.8V
Pin Count
14
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
5mm
Height
1mm
Standards/Approvals
RoHS Compliant
Series
MCP4651
Automotive Standard
AEC-Q100
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (On a Reel of 2500) (ex VAT)
P.O.A.
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
150 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Number of Pots per Package
2
Mount Type
Surface
Interface Type
I2C
Package Type
TSSOP-14
Minimum Supply Voltage
1.8V
Pin Count
14
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
5mm
Height
1mm