Microchip Technology AT93C86A-10PU-2.7, 16kbit EEPROM Memory 8-Pin PDIP Serial-3 Wire
RS Stock No.: 127-8194PBrand: Microchip TechnologyManufacturers Part No.: AT93C86A-10PU-2.7
brand-logo
View all in EEPROM
Technical documents
Specifications
Memory Size
16kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
2MHz
Minimum Supply Voltage
2.7V
Number of Bits per Word
16
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.9mm
Length
10.16mm
Standards/Approvals
No
Data Retention
100year
Supply Current
2mA
Maximum Random Access Time
250ns
Automotive Standard
No
Number of Words
Product details
Electrically Erasable PROM Serial Access
Single-digit 7-segment Blue LED Displays
Single-digit 7-segment Blue LED displays from Broadcom (Avago Technologies).
You may be interested in
Microchip,  16 kB EEPROM,  250 ns 8-Pin PDIP Serial-3 Wire
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied in a Tube) (ex VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Memory Size
16kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
2MHz
Minimum Supply Voltage
2.7V
Number of Bits per Word
16
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.9mm
Length
10.16mm
Standards/Approvals
Data Retention
100year
Supply Current
2mA