KOA 33 Ω Ceramic Resistor 2 W 10 % PCF2C330K
RS Stock No.: 178-6290Brand: KOAManufacturers Part No.: PCF2C330K
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Brand
KOA
Resistance
33Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Ceramic
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Ceramic
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Height
7mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
UL, EU
Width
7mm
Length
19mm
Temperature Coefficient
-1500 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Brand
KOA
Resistance
33Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Height
7mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
UL, EU
Width
7mm
Length
19mm
Temperature Coefficient
-1500 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm