Festo Compact Air Bellows EB-165-125, 2 convolution 125 mm
RS Stock No.: 203-1535Brand: FestoManufacturers Part No.: EB-165-125
brand-logo
View all in Compact Air Bellows
Technical documents
Specifications
Brand
Festo
Series
EB-165-125
Product Type
Compact Air Bellows
Nominal Diameter
180mm
Stroke Length
125mm
Connection Thread Standard
G
Number of Convolutions
2
Port Size
1/4 in G
Maximum Operating Pressure
8 bar
Port Gender
Female
Material
Galvanised Steel, Natural Rubber (Bellows), Butadiene Rubber
Minimum Installation Height
200mm
Maximum Installation Height
200mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
ISO 8573-1:2010, RoHS
Weight
1500g
Country of Origin
Hungary
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical documents
Specifications
Brand
Festo
Series
EB-165-125
Product Type
Compact Air Bellows
Nominal Diameter
180mm
Stroke Length
125mm
Connection Thread Standard
G
Number of Convolutions
2
Port Size
1/4 in G
Maximum Operating Pressure
8 bar
Port Gender
Female
Material
Minimum Installation Height
200mm
Maximum Installation Height
200mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
70°C