Epcos 10000μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 40V dc - B41456B7109M
RS Stock No.: 255-0169PBrand: EPCOSManufacturers Part No.: B41456B7109M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Brand
Epcos
Capacitance
10000µF
Voltage
40V dc
Technology
Electrolytic
Dimensions
35.7 (Dia.) x 55.7mm
Height
55.7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35.7mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
12000h
Ripple Current
6.3A
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
19mΩ
Series
B41456
Product details
B41456 Series
Features and Benefits:
Aluminium case with insulating PVC sleeve
Mounting with threaded stud, ring clips or clamps (not included)
Poles with screw terminal connections
Long life
Compact Design
High reliability
Product Applications:
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Brand
Epcos
Capacitance
10000µF
Voltage
40V dc
Technology
Electrolytic
Dimensions
35.7 (Dia.) x 55.7mm
Height
55.7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
35.7mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
12000h
Ripple Current
6.3A
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
19mΩ
Series
B41456
Product details
B41456 Series
Features and Benefits:
Long life
Compact Design
High reliability
Product Applications:
Clamp-fixing +85°C