CHEMI-CON 330μF Aluminium Electrolytic Capacitor 10V dc, Radial, Through Hole - ELXZ100ELL331MF15D
RS Stock No.: 756-7692Brand: CHEMI-CONManufacturers Part No.: ELXZ100ELL331MF15D
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical documents
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 x 15mm
Height
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
2.5mm
Ripple Current
400mArms
Leakage Current
0.01 CV μA, 3 μA @ 20°C (After 2 min)
Tolerance
±20%
Series
LXZ
Equivalent Series Resistance
360mΩ
Product details
LXZ Series
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical documents
Specifications
Capacitance
330µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 x 15mm
Height
15mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
2.5mm
Ripple Current
400mArms
Leakage Current
Tolerance
±20%
Series
LXZ
Equivalent Series Resistance
360mΩ