Arcol 500 kΩ Ceramic Ceramic Resistor 7 W 10 % 104BA504KDS
RS Stock No.: 194-5164Brand: ArcolManufacturers Part No.: 104BA504KDS
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical documents
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
500kΩ
Product Type
Ceramic Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Bulk Ceramic Axial Lead
Tolerance ±
10%
Packaging
Bulk
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
100 & 200
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
230°C
Length
104.8mm
Diameter
7.9mm
Standards/Approvals
No
Temperature Coefficient
ppm/°C, -800 ppm/°C, +2000
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Box of 10) (ex VAT)
P.O.A.
Each (In a Box of 10) (ex VAT)
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
500kΩ
Product Type
Ceramic Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Bulk Ceramic Axial Lead
Tolerance ±
10%
Packaging
Bulk
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
100 & 200
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
230°C
Length
104.8mm
Diameter
7.9mm