RS Stock No.: 693-5101Brand: AdaptiveManufacturers Part No.: ET-161-12-10-E
brand-logo
View all in Peltier Modules
Technical documents
Specifications
Maximum Cooling Capacity
83.9W
Product Type
Peltier Module
Maximum Temperature Difference
72°C
Thickness
3.3mm
Maximum Current
6.7A
Maximum Voltage
20V
Lead Wire Type
Unstripped
Width
4 mm
Length
10mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
ET-161-12-10-E
Country of Origin
China
Product details
Peltier Effect Thermoelectric Module
Thermoelectric Modules - Peltier Effect
View all in Peltier Modules
Stock information temporarily unavailable.
Adaptive Peltier Module, 83.9 W, 6.7 A, 20V, 10 mm x 4 mm x 3.3 mm
quantityUnit price
Technical documents
Specifications
Maximum Cooling Capacity
83.9W
Product Type
Peltier Module
Maximum Temperature Difference
72°C
Thickness
3.3mm
Maximum Current
6.7A
Maximum Voltage
20V
Lead Wire Type
Unstripped
Width
4 mm
Length
10mm